Jdi na obsah Jdi na menu
 


 Cimbálová muzika „Výhonek“ se svým mužským sborem nepatří mezi typické národopisné soubory,které sklízejí vavříny na tuzemských i zahraničních festivalech.Vznikla na sklonku roku 1958 v Opavě,kdy se kolem primáše Zdeňka Šmiky seskupilo několik muzikantů a zpěváků,kteří buď pocházeli ze Slovácka a Valašska nebo se seznámili s bohatstvím slovácké lidové písně v předchozích létech a zamilovali si ji.Ve velké většině případu se jednalo o Mor.Slováky kteří po ukončení studia nastupovali do zaměstnání v Opavě na umístěnky.Začali se scházet na pravidelných zkouškách a záhy se představili opavské veřejnosti.Kolem muziky se začal vytvářet okruh stálých příznivců-zpěváků,zpěvaček,tanečníků,ale také pravidelných návštěvníků z Opavy a jejího širokého okolí.

Trochu z rozmaru,trochu ze stesku,ale hlavně proto,aby zdůraznili pevné pouto,které je svazuje s rodným krajem,jeho krásnými písněmi,tanci a obyčeji,nazvali toto volné seskupení ctitelů folkloru:

„Slovácká obec Výhonek, která zapustila svoje kořeny daleko

od našich,aj když toť slunko na révu nesvítí“

Slovácká obec byla pak zaregistrována na Ministerstvu Vnitra ČR do seznamu obcí,má svoje orgány a voleného starostu.

Duší Výhonku a prvním starostou se stal neúnavný organizátor,muzikant a kreslíř Dr.Zdeněk Fojtách.

V muzice se pod stálým vedením primáše Zdeňka Šmiky vystřídala celá řada dobrých muzikantů a znalců národopisu,mnozí z nich se pravidelně vracejí dodnes,i když je osud zavál zase dál.

V současné době působí Výhonek jako soubor ZUČ při městském domě kultury Petra Bezruče v Opavě a dobré tradice „slovácké obce“ zachovává i nadále.Aby zdůraznili regiony z nichž jednotliví členové pocházejí,rozhodli se vystupovat v „rodných krojích“.

A tak je vidíte v podlužáckém,brodském,kopaničářském,blatnickém a polešovském „oblečení“

Ze zdravotních důvodů odstoupil starosta obce Dr.Fojtách.

Následně byl zvolen starostou obce Prim.MUDr.Jan Rampáček.

Starosta obce Prim.Mudr.Jan Rampáček ale 15.srpna letošního roku zemřel.Obec,do volby nového starosty,řídí sbor radních a konšelů.

Muziku vede od jejiho založení r.1959 neustále a neúnavně primáš Zdeněk Šmika.

Výsledky voleb 2007:

Novým starostou obce byl zvolen MUDr  Milan Rampáček ,1.radním ing.Luboš Daněk,2. radním Karel Muller,obecním policajtem Franta Bukač,propagace  Mirek Masařík,pokladna Freda Richter.